Leasing konsumencki czy kredyt samochodowy?

Leasing konsumencki czy kredyt samochodowy?

Jak postąpić w przypadku, gdyż już od dłuższego czasu planujemy zakup samochodu, jednak zgromadzone przez nas środki będą niewystarczającego do realizacji tego planu? W takim przypadku warto skorzystać z możliwości finansowania i spłaty zobowiązania w ratach. Tylko co wybrać, kredyt samochodowy czy leasing konsumencki? Które z tych rozwiązań będzie najkorzystniejsze?

Leasing i kredyt samochodowy – czym są, jakie są między nimi podobieństwa, a jakie różnice?

Leasing konsumencki (prywatny) jest formą finansowania, łączącą w sobie kredyt i dzierżawę. Oparty jest o umowę cywilno-prawna, a skorzystać z niego mogą osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej. W tym przypadku leasingobiorca użytkuje pojazd należący do leasingodawcy. Po zakończeniu umowy ten pierwszy ma prawo do jego wykupu.

Kredyt samochodowy jest zobowiązaniem celowym, co oznacza, że może być przeznaczony wyłącznie na zakup pojazdu osobowego lub ciężarówki, motocykla, motorówki czy quada. Zasada spłaty jest taka sama jak w przypadku pozostałych kredytów.

Prawo do własności

W leasingu konsumenckim w czasie trwania całej umowy właścicielem pojazdu jest leasingodawca. Dopiero po zakończeniu umowy przedmiot może zostać wykupiony na własność przez leasingobiorcę. To przeciwieństwo kredytu, gdzie to kredytobiorca od początku jest właścicielem auta.

Formalności

Pod względem formalności zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem jest leasing konsumencki. W tym przypadku auto stanowi zabezpieczenie, dlatego nie ma potrzeby przedstawiania dokumentacji pojazdu czy szczegółowych dokumentów potwierdzających uzyskiwane dochody.

Weryfikacja w BIK

W obu przypadkach, zanim przyznany zostanie leasing konsumencki czy kredyt samochodowy, wnioskodawca poddawany jest weryfikacji w BIK.

Koszty finansowania

W kosztach leasingu należy uwzględniać wpłatę własną oraz wysokość wykupu, a także raty leasingowe. Natomiast do kosztów kredytu poza ratami należy doliczyć prowizję za udzielenie finansowania, opłaty odsetkowe oraz zabezpieczenie kredytu.

Limit kilometrów

W umowie kredytowej nie ma limitu kilometrów – kierowca korzysta z auta według własnych potrzeb. W leasingu konsumenckim często ustalany jest max. Limit kilometrów, po przekroczeniu, którego leasingobiorca rozliczany jest za każdy dodatkowy kilometr.

Polisa AC

Zarówno w leasingu jak i przy kredycie, kierowca jest zobowiązany do wykupienia dodatkowo polisy AC. W przypadku aut premium dodatkowo może być konieczność wykupienia również polisy GAP.

Serwis samochodu

W przypadku leasingu serwis i naprawa mogą odbywać się wyłącznie we wskazanych przez leasingodawcę miejscach. Natomiast osoba decydująca się na finansowanie zakupu auta poprzez kredyt samochodowy może wykonywać naprawy w dowolnie wybranym przez siebie miejscu.

Co jest korzystniejsze, leasing konsumencki czy kredyt samochodowy? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy bowiem od indywidualnej sytuacji osoby starającej się o pozyskanie finansowania na zakup samochodu.