Wynajem długoterminowy

NAJLEPSZA OFERTA NA RYNKU

Chcesz cieszyć się nowym autem przy niskich kosztach miesięcznych?

Wynajem długoterminowy jest jednym z nowszych instrumentów finansowania pojazdów. Już nie musisz płacić wysokich rat, aby cieszyć się nowym autem, nawet marki premium, nie musisz zastanawiać się nad kosztem przeglądów. To wszystko przy niskich kosztach miesięcznych, z możliwością odliczenia podatku VAT i możliwością rozliczenia rat w kosztach działalności.

LUB

blank
blank
blank

Na co możesz liczyć?

Bezpłatnie przedstawimy Ci kompleksowe zestawienie realnych ofert wiodących instytucji w kraju, i pomożemy dobrać najbardziej optymalne warunki, w oparciu o Twoje potrzeby.

Oferta wynajmu długoterminowego to nowoczesny i bardzo praktyczny sposób finansowania i użytkowania pojazdów, ponieważ umożliwia znaczące ograniczenie kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem pojazdów, możliwością odliczenia podatku VAT od rat leasingowych, a także możliwością zaliczenia rat w koszty uzyskania przychodu.

LUB

Podstawowe korzyści wynajmu długoterminowego.

LUB

Wynajem długoterminowy - czym jest i czy warto się na niego zdecydować?

Jak szybko zdobyć samochód do wykorzystania na własne potrzeby? Zakup pojazdu wcale nie jest jedynym sposobem na to, by mieć do swojej dyspozycji auto. Można skorzystać również z długoterminowego wynajmu pojazdów, który w niektórych sytuacjach może okazać się rozwiązaniem znacznie korzystniejszym niż zakup. Wynajem dostępny jest zarówno dla firm, jak i osób prywatnych. Co warto wiedzieć o wynajmie długoterminowym? Czy jest to rozwiązanie, z którego warto skorzystać?

Co warto wiedzieć o wynajmie długoterminowym samochodów?

Wynajem długoterminowy samochodów może być traktowany jak forma finansowania pojazdu. W tym przypadku auto jest wydzierżawienie wnioskodawcy na wskazany w umowie okres. W przypadku wynajmu to strona wynajmująca auto ponosi wszelkie koszty związane z utrzymaniem auta. Kierowca ma więc spokój i nie musi martwić się o ponoszenie wydatków eksploatacyjnych. Choć w czasie wynajmu to firma wynajmująca przez cały czas pozostaje właścicielem pojazdu, to wynajmujący ma tak naprawdę bardzo dużo swobody w jego użytkowaniu.

Jak w przypadku długoterminowego wynajmu samochodów przedstawiają się kwestie podatkowe? Ten traktowany jest w tym przypadku jak leasing operacyjny. Jedną z najbardziej charakterystycznych cech związanych z wynajmem długoterminowym jest to, że w umowie zawartej pomiędzy stronami często umieszczany jest maksymalny roczny przebieg samochodu, którego strona wynajmująca nie powinna przekroczyć.

Czy wynajem długoterminowy jest kosztowny? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ to, ile będzie kosztował, zależne jest od wielu czynników, między innymi modelu i parametrów wypożyczonego pojazdu oraz okresu użytkowania auta. Wynajem długoterminowy wymaga wpłaty wkładu własnego. W zależności od możliwości wynajmującego nie musi być on wcale wysoki. Wypożyczyć pojazd na dłuższy okres czasu można również przy minimalnym wkładzie własnym.

Wynajem długoterminowy samochodu jest sposobem finansowania opartym o umowę leasingu operacyjnego. W tym przypadku dodatkowo podpisana jest umowa serwisowa, w której zawarta jest informacja o tym, że koszty wydatków eksploatacyjnych pokrywa strona finansująca. Skorzystać można zarówno z wynajmu nowych jak i używanych pojazdów. W większości przypadków te ostatnie pochodzą z zakończonych umów leasingowych, w których kierowcy nie chcieli zdecydować się na wykup pojazdy po zakończeniu spłacania rat.

Każda umowa wynajmu długoterminowego zawiera wartość rezydualną pojazdu. Jest to wartość końcowa uzależniona od wielu czynników, między innymi:

Czy najem długoterminowy obejmuje wyłącznie samochody osobowe?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, wynajem długoterminowy zawsze przebiega na ściśle określonych zasadach. W tym przypadku można skorzystać z wypożyczenia nie tylko samochodu osobowego, choć jest to rozwiązanie wykorzystywane zdecydowanie najczęściej. Wynajmem długoterminowym są objęte również lekkie samochody dostawcze oraz samochody ciężarowe.

Jak wygląda najem długoterminowy samochodu?

Wynajem długoterminowy samochodów związany jest z koniecznością opłacania kosztów jego użytkowania - w przeciwieństwie do leasingu w tym przypadku najmujący nie spłaca całej wartości auta.

Wynajem długoterminowy samochodów obejmuje okres od 12 miesięcy do kilku lat. Czy wynajem długoterminowy dotyczy wyłącznie aut nowych? Nie, w niektórych przypadkach możliwe jest wynajęcie samochodu używanego, jednak nie może być to dowolne auto dostępne na rynku. Takie auto musi pochodzić z oferty firmy zajmującej się prowadzeniem wynajmu pojazdów.

Najem długoterminowy auta to usługa, z której mogą skorzystać zarówno firmy, jak i osoby prywatne. Wynajem pozwala na dość swobodne wykorzystywanie pojazdu bez konieczności angażowania znacznej ilości środków własnych (co byłoby konieczne przy zakupie pojazdu). Dodatkową zaletą wynajmu jest również to, że w szybki i prosty sposób można zmienić auto na inne, nie tracąc przy tym czasu na sprzedaż poprzedniego, modelu, który nie będzie już użytkowany (a jak wiadomo, czasem sprzedaż auta może trwać naprawdę bardzo długo).

Pojazd po zakończeniu umowy najmu wraca do właściciela, czyli firmy zajmującej się wynajmem pojazdów, a następnie do kolejnego klienta. Warto również pamiętać o tym, że wynajem związany jest z tym, że nie można przekroczyć rocznego limitu kilometrów, który został ustalony w trakcie podpisywania umowy najmu pomiędzy stronami.

Wynajem auta na dłuższy czas nie będzie dobrym rozwiązaniem, w przypadku osób czy firm, które chcą mieć pojazd na własność i w późniejszym czasie zająć się jego sprzedażą.

Kto może skorzystać z opcji najmu długoterminowego?

Nie każdy będzie mógł skorzystać z wynajmu długoterminowego auta. Aby mieć taką możliwość należy spełniać ściśle określone warunki. Warto jednak wiedzieć, że najczęściej nie są one specjalnie rygorystyczne.

Przede wszystkim wynajem długoterminowy jest przeznaczony dla osób dorosłych. Z oczywistych względów może zrobić to ktoś, kto ma czynne prawo jazdy. Wymogów może być znacznie więcej, należy jednak wiedzieć, że te uzależnione są od wymogów konkretnej firmy oferującej wynajem pojazdów.

Jakie dodatkowe wymagania może postawić wypożyczalnia? W przypadku nabycia pojazdów dostawczych konieczne jest przestawienie dodatkowych uprawnień. Część firm oferujących wynajem długoterminowy nie podpisuje umowy z osobami, które mają uprawnienia do kierowania pojazdami przez okres krótszy niż rok.

Firmy i osoby prywatne zastanawiają się często nad tym, czy przy wynajmie długoterminowym pojazdu będzie sprawdzana ich zdolność kredytowa. Otóż firmy zajmujące się dzierżawą aut nie sprawdzają informacji o wynajmującym w BIK. Dlaczego? Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że przy wynajmie zabezpieczeniem jest samochód - jeżeli raty nie są spłacane, jak najszybciej musi on wrócić do wypożyczalni.

Jakie są koszty wynajmu długoterminowego?

Ile kosztuje wynajem długoterminowy pojazdu? W tym przypadku ciężko jest podać ostateczne koszty, ponieważ wysokość opłat uzależniona jest od wielu czynników, przede wszystkim od czasu trwania umowy oraz rodzaju i marki pojazdu.

Dodatkowo warto też pamiętać o kosztach dodatkowych, z którymi należy liczyć się niezależnie od typu wypożyczonego pojazdu. Te dodatkowe opłaty związane są z opłatą wstępną. Ta przy wynajmie długoterminowy aut funkcjonuje najczęściej wyłącznie tylko w teorii, ponieważ większość firm ustawia ją na poziomie 0 zł, a także dodatkowymi opłatami związanymi z przekroczeniem maksymalnego limitu kilometrów, który został określony w umowie.

Jak sprawdzić, czy w danym przypadku wynajem długoterminowy będzie korzystnym rozwiązaniem? W tym celu warto skorzystać ze specjalnych kalkulatorów, które po wypisaniu najważniejszych informacji wyliczają szacowaną wysokość miesięcznej raty (należy jednak pamiętać o tym, że jest to jedynie przybliżona wartość, w rzeczywistości może okazać się, że kwota za wynajem będzie niższa /wyższa, jednak nigdy nie będą to duże różnice).

Zalety i wady wynajmu długoterminowego

Wynajem długoterminowy samochodu ma zarówno swoje zalety jak i wady. Do atutów z pewnością można zaliczyć fakt, że w większości przypadków nie jest wymagana opłata wstępna, a comiesięczne koszty są dopasowane do możliwości wynajmującego. Wynajem długoterminowy nie wiąże się ryzykiem związanym z utratą wartości pojazdu. Auto można po zakończeniu umowy wykupić, jednak będzie to nieopłacalne rozwiązanie (co można uznać za wadę wynajmu długoterminowego). Bardzo ważne jest również to, że wynajmujący w tym przypadku nie będzie ponosił kosztów eksploatacyjnych.

Wynajem długoterminowy auta to rozwiązanie wygodne, pozwalające szybko i bez zbędnych formalności wynająć dowolnie wybrany przez siebie pojazd, znajdujący się we flocie firmy oferującej wynajem aut.

A wady wynajmu długoterminowego? Najistotniejszą jest przede wszystkim fakt, że auto nie jest własnością użytkownika pojazdu, z tego też względu ma on pewne ograniczenia w korzystaniu z niego (chodzi tu między innymi o roczny limit kilometrów). Do wad wynajmu długoterminowego można zaliczyć również to, że im dłużej on trwa, tym większe będą jego koszty odsetkowe. Wynajmujący musi zadeklarować także limit kilometrów, jakie przejedzie w ciągu roku, co nie jest takie łatwe, a przekroczenie tej granicy związane jest z dodatkowymi opłatami.

Wynajem długoterminowy auta czy leasing - co jest najlepszym rozwiązaniem?

Wynajem długoterminowy czy leasing, co będzie lepszym rozwiązaniem przy nabywaniu pojazdu? To która opcja finansowania będzie się sprawdzała najlepiej, jest uzależnione od indywidualnej sytuacji osoby prywatnej czy firmy.

Wynajem w przeciwieństwie do leasingu w większości przypadków nie wymaga wniesienia własnych środków do umowy. To opcja korzystna przede wszystkim dla stron chcących szybko uzyskać pojazd bez angażowania własnych funduszy.

W ogólnym ujęciu leasing to znacznie wyższe koszty niż wynajem jednak wiąże się z niską ceną wykupu pojazdu po zakończeniu umowy - to przeciwieństwo wynajmu, ponieważ w tym przypadku cena wykupu wynajmowanego pojazdy będzie dość wysoka. Dlatego też wybierając pomiędzy wynajmem a leasingiem, należy uwzględnić przy tym przede wszystkim indywidualne potrzeby i oczekiwania.

LUB