Leasing czy wynajem długoterminowy?

Leasing czy wynajem długoterminowy?

Leasing i wynajem długoterminowy to pojęcia, które wielokrotnie są do siebie porównywalne. Są pewne cechy, które łączą oba rozwiązania, istnieją również pomiędzy nimi istotne różnice. Co warto wybrać?  Leasing czy wynajem długoterminowy?

Co łączy leasing i wynajem długoterminowy?

Tym, co łączy leasing i wynajem długoterminowy jest fakt, że w obu przypadkach możliwe jest użytkowanie pojazdu (lub innego środka trwałego) bez konieczności jego zakupu za gotówkę. W obu przypadkach można wnieść wkład własny, co wpłynie na obniżenie miesięcznych rat.

Oba produkty finansowe są łatwo dostępne, nie wymagają wielu formalności – w wielu przypadkach całą procedurę można przeprowadzić online.

Jakie są różnice pomiędzy leasingiem i wynajmem długoterminowym?

Pierwszą zasadnicza różnica pomiędzy leasingiem a wynajmem długoterminowym jest wysokość miesięcznych opłat. W przypadku wynajmu jest ona wyższa, ponieważ obejmuje nie tylko koszty użytkowania auta, ale również jego ubezpieczenia, napraw gwarancyjnych, wymiany opon itp. Leasingobiorca natomiast w miesięcznych ratach spłaca tylko wartość samochodu i marzę, a po wygaśnięciu umowy może wykupić pojazd (rej możliwości nie oferuje wynajem).

Kolejna różnica to czynsz inicjalny. W przypadku wynajmu nie jest on wymagany w przeciwieństwie do leasingu, gdzie wiele firm wymaga wniesienia choćby minimalnej opłaty początkowej. Im wyższa będzie pierwsza wpłata, tym niższe będą miesięczne raty oraz końcowa cena wykupu.

Oba sposoby finansowania pojazdu różnią się również czasem trwania umowy. Wynajem długoterminowy nie trwa najczęściej dłużej niż 4 lata, natomiast przy leasingu umowa obowiązywać może nawet kilka lat dłużej.

W przypadku wynajmu długoterminowego firmy mogą korzystać z mnóstwa dodatkowych usług, które już są wliczone w miesięczną opłatę. Najczęściej są one narzucane obligatoryjnie, a wynajmujący nie ma możliwości obniżenia miesięcznych kosztów przez rezygnację z udogodnień. Leasing to forma finansowania pozbawiona dodatkowych udogodnień – jeżeli leasingobiorca chce czegoś więcej, niż oferuje mu umowa, musi za to zapłacić dodatkowo.

Kto najwięcej skorzysta na leasingu?

Leasing to dobra opcja dla firm, które po zakończeniu umowy będą chciały wykupić pojazd na własność za stosunkowo niewielką cenę. W przeciwieństwie do wynajmu długoterminowego leasingobiorca ma znacznie więcej możliwości do swobodnego dysponowania pojazdem. Ponadto rata leasingu często jest znacznie niższa niż miesięczne koszty wynajmu pojazdu.

Kiedy zamiast leasingu warto postawić na wynajem długoterminowy?

Wynajem długoterminowy to rozwiązanie najlepsze dla tych firm, które lubią często zmieniać pojazdy, cenią sobie wygodę i wysoką jakość, a przy tym nie planują wykupu samochodu po zakończeniu umowy. To bardzo dogodna forma użytkowania auta – wynajmujący nie musi martwić się sprawami związanymi z serwisowaniem, wymianą opon czy dokonywaniem napraw. Wszystko to wliczone jest w miesięczną opłatę. Wynajem długoterminowy jest rozwiązaniem dla firm, którym zależy bardziej na wygodzie niż na oszczędności  –  w tym przypadku miesięczne opłaty będą znacznie wyższe niż przy leasingu.