Zalety i wady wynajmu długoterminowego

Zalety i wady wynajmu długoterminowego

Wynajem długoterminowy to powszechnie wykorzystywana metoda uzyskiwania dostępu do samochodu. Coraz więcej kierowców decyduje się na podróżowanie nowym pojazdem w zamian za niską miesięczną ratę, która zawiera koszty ubezpieczenia i serwisowania. Czy wynajem długoterminowy ma same zalety? Czy takie rozwiązanie ma jakieś słabe strony?

Zalety wynajmu długoterminowego

W ostatnim czasie wynajem długoterminowy cieszy się sporym zainteresowaniem ze strony kierowców. Nic w tym dziwnego, ponieważ jest to rozwiązanie, które ma sporo zalet. W przypadku większości firm wynajmujących auta, okres najmu może trwać nawet przez 4 lata. Po upływie umowy kierowca może zdecydować się na nowy pojazd – to idealne rozwiązanie dla tych, którzy często lubią zmieniać samochody, a nie chcą inwestować dużych sum w ich kupowanie.

Wynajem długoterminowy jest świetną alternatywą dla osób, które z jakiegoś powodu nie chcą skorzystać z leasingu czy kredytu na samochód. W wynajmie wpłata początkowa jak i późniejsze raty są znacznie niższe niż przy jakimkolwiek innym sposobie finansowania. Skąd ta niska cena? Wynika to przede wszystkim z tego, że kierowca płaci za użytkowanie pojazdu, a nie jego zakup na własność.

Wynajem długoterminowy Kraków jest elastycznym rozwiązaniem, a miesięczne raty są stałe i jasno określone. Nie ma możliwości by wzrosły, co pozwala na bezpieczne planowanie budżetu.

Firmy zajmujące się wynajmem długoterminowym mają w swojej ofercie bardzo duży wybór pojazdów, zarówno małych osobowych, jak i większych rodzinnych czy SUV-ów. Dzięki temu każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie. Dodatkowo jeżeli zmienią się potrzeby, z powodzeniem będzie mógł wymienić auto na inne.

Dlaczego kierowcy decydują się na długoterminowy wynajem? Wpływ na to ma między innymi wygoda. Istotne kwestie takie jak ubezpieczenie samochodu, wymiana opon, przeglądy serwisowe, rejestracja nowego auta czy rozliczanie szkód pozostaje w gestii firmy wynajmującej. Użytkownik auta musi dbać wyłącznie o regularne płacenie rat i tankowanie paliwa.

Wady wynajmu długoterminowego

Za wadę wynajmu długoterminowego może być uznawany ograniczony wybór modeli aut – nie wszystkie dostępne na rynku modele znajdują się w ofercie wypożyczalni. Samochody są co prawda różnorodne, bo dostępne są auta kompaktowe, rodzinne czy duże SUV-y, jednak nie ma możliwości wyboru konkretnego modelu, oryginalnego obszycia tapicerki czy mniej popularnej wersji silnikowej. Dlatego też decydując się na wynajem długoterminowy, należy liczyć się z tym, że przy wyborze auta konieczne będzie osiągnięcie pewnych kompromisów.

Wadą wynajmu długoterminowego może być także limit kilometrów narzucany na wynajmującego przez niektóre wypożyczalnie. W zależności od indywidualnej polityki firmowej te mają w ofercie przynajmniej kilka pakietów, dostosowanych zarówno dla osób, które chcą przemieszczać się głównie po mieście jak i dla tych, którzy będą podróżować poza nim. Warto z uwagą podchodzić do wyboru pakietu – należy liczyć się z tym, że przekroczenie limitu będzie związane z dodatkowymi, często wysokimi kosztami.