Największe zalety leasingu dla firm

Największe zalety leasingu dla firm

Leasing to wśród przedsiębiorców popularna forma nabywania środków trwałych, niezbędnych do prowadzenia działalności. To rozwiązanie, które nie wymaga ponoszenia dużych kosztów na zakupy, pozwala spłacać użytkowane przedmioty w zamian za comiesięczne raty w ustalonej wysokości. Po wygaśnięciu umowy może dojść do wykupu leasingowanego przedmiotu lub jest on zwracany firmie leasingowej. Jakie są największe zalety tej formy finansowania?  Skąd duże zainteresowanie nią wśród przedsiębiorców?

Możliwość obniżenia podstawy do opodatkowania

Wielu przedsiębiorców stawia na leasing, ponieważ ta forma finansowania niesie ze sobą sporo korzyści podatkowych. To jakie będą, zależne jest przede wszystkim od tego, czy przedsiębiorca wybierze wariant operacyjny, czy finansowy.

Oszczędność czasu

Leasing Kraków bardzo często obejmuje samochody. To pozwala nabywcom zaoszczędzić sporo czasu, ponieważ przy zakupie za gotówkę czy tym bardziej przy kredycie, zanim auto trafi do nowego nabywcy, konieczne jest załatwienie wielu formalności. W przypadku leasingu tego problemu nie ma, ponieważ kwestie formalne ograniczone są do niezbędnego minimum.

Uproszczone procedury

Wiele firm korzysta z leasingu ze względu na dostępność uproszczonych procedur. W tym przypadku nie ma potrzeby gromadzenia ogromnej ilości dokumentacji czy potwierdzania wysokiej zdolności kredytowej. Wystarczy tylko wypełnić podany przez firmę leasingową wniosek, przedstawić dokument tożsamości oraz przedstawić dokumenty rejestrowe firmy. W takim przypadku maksymalny czas oczekiwania na udzielenie finansowania wynosi 7 dni (w większości przypadków czas ten będzie jednak zdecydowanie krótszy).

Brak konieczności inwestycji własnych środków

Wielu przedsiębiorców korzysta z leasingu ze względu na to, że mają możliwość nabycia środka trwałego bez wnoszenia w jego zakup wkładu własnego. To dobre rozwiązanie dla firm, które potrzebują sprzętu do pracy, jednak nie mogą pozwolić sobie na ich zakup za gotówkę. Leasing umożliwia im korzystanie z niezbędnego sprzętu w zamian za comiesięczne raty. 

Niskie raty

W przypadku zawierania umów z firmami leasingowymi są spore możliwości negocjacji warunków. Dzięki temu można tak dobrać ratę, że będzie ona naprawdę niska i nie wpłynie specjalnie na sytuację finansową firmy. Warto jednak mieć na uwadzę, że często im niższa jest rata, tym ogólne koszty finansowania mogą być odpowiednio wyższe.

Brak wpływu na zdolność kredytową

Posiadanie leasingu nie ma żadnego wpływu na zdolność kredytową, dlatego też w żaden sposób nie ogranicza przedsiębiorcy możliwości skorzystania z innych form finansowania. Jest to jedno z tych zobowiązań, które nie są wpisywane do bazy BIK.  

Możliwość zachowania płynności finansowej

Jedną z niewątpliwych zalet leasingu, która jest dla przedsiębiorców ważna, jest zachowanie płynności finansowej. W leasingu firma nie musi zamrażać swojego kapitału kupując sprzęt, łatwiej jest zatem zachować płynność finansową, a środki zaoszczędzone przez leasing można zainwestować w dalszy rozwój działalności.