Leasing jest bardzo popularną w ostatnim czasie metodą finansowania różnego rodzaju inwestycji. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ jest to nie tylko wygodna i niewymagająca wielu formalności forma pozyskania środków, ale również charakteryzuje się wysoką efektywnością pod względem ekonomicznym. Choć jest sporo przedmiotów, których zakup można sfinansować poprzez leasing, warto wiedzieć, że lista ta jest jednak nieco ograniczona.
Co może stanowić przedmiot leasingu?
Leasing daje zarówno przedsiębiorstwom jak i konsumentom możliwość zakupu wielu dóbr na dogodnych warunkach i to bez wkładu własnego. Tak naprawdę w leasing można brać wszystko to, co będzie niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej. Leasing obejmuje zarówno rzeczy ruchome jak i nieruchome (co wynika z definicji leasingu).
Warto jednak mieć świadomość tego, że nie wszystko można w ten sposób sfinansować. Co zatem może być przedmiotem leasingu?
Poprzez leasing można finansować przede wszystkim zakup:
- samochodów osobowych i dostawczych (na to leasing przeznaczany jest zdecydowanie najczęściej);
- pojazdów i urządzeń przeznaczonych do transportu ciężkiego, czyli samochodów ciężarowych powyżej 3,5 t, pojazdy specjalistyczne, ciągniki siodłowe, naczepy, przyczepy, pojazdy wolnobieżne oraz wózki widłowe;
- maszyn budowlanych;
- maszyn rolniczych;
- sprzętu medycznego;
- różnego rodzaju maszyn i urządzeń przeznaczonych między innymi do wyposażenia gastronomii, zakładów poligraficznych, piekarni itp.;
- sprzętu i infrastruktury do IT – chodzi tu o finansowanie nie tylko zakupu sprzętu komputerowego, ale również oprogramowania, sprzętu audiowizualnego, drukarek, kopiarek, sprzętu teleinformatycznego, telewizji przemysłowej czy sprzętu fotograficznego;
- wyposażenia do biura lub sklepu.
- Leasing może być udzielany również na zakup jachtów, motorówek, a nawet nieruchomości.
Poprzez leasing można finansować nie tylko zakup nowych, ale także używanych maszyn oraz urządzeń.
Czy leasing jest opłacalnym rozwiązaniem?
Leasing niesie ze sobą wiele korzyści nie tylko dla przedsiębiorców, ale i dla konsumentów, niezależnie tak naprawdę od tego, na co jest zaciągany. To nowoczesny sposób finansowania, z którego korzystają zdecydowanie najczęściej przedsiębiorcy decydujący się na zakup nowego auta do floty pojazdów. Należy jednak podkreślić, że leasing udzielany jest nie tylko na samochody, ale również i na inne dobra ruchome i nieruchome, niezbędne do prowadzenia działalności.
Dlaczego warto stawiać na leasing? W przeciwieństwie do kredytu ta metoda charakteryzuje się uproszczonymi warunkami i niewielką ilością formalności. W przypadku leasingu rzadko kiedy potrzebne są dodatkowe zabezpieczenia, ponieważ w tym przypadku zabezpieczeniem jest przedmiot brany w leasing.
W przypadku leasingu przedsiębiorca nie musi angażować środków własnych lub ich udział jest niewielki, co bez wątpienia jest korzystnym rozwiązaniem, pozwalającym na uzyskanie potrzebnych narzędzi do pracy bez jednorazowego wydawania dużych sum na ich zakup.