Istnieje kilka sposobów na sfinansowanie floty pojazdów. Firma może oczywiście zakupić je za gotówkę i samodzielnie nimi zarządzać, jednak przy braku środków pieniężnych w odpowiedniej wysokości znacznie korzystniejszym rozwiązaniem będzie leasing czy wynajem długoterminowy. Każda opcja finansowania będzie miała zarówno zalety, jak i wady.
Finansowanie floty pojazdów
Większość firm poszukując źródła finansowania floty pojazdów stawia przede wszystkim na leasing – jest to rozwiązanie najpopularniejsze, za którym plasuje się wynajem długoterminowy.
Leasing
Leasing jest obecnie najpopularniejszą formą finansowania floty pojazdów, zawieraną zwykle na okres nie dłuższy niż kilka lat. Do momentu spłaty wszystkich rat auto oficjalnie pozostaje własnością firmy leasingowej, choć leasingobiorca może z niego swobodnie korzystać.
To jakie będą korzyści z finansowania w postaci leasingu, zależne jest przede wszystkim od jego rodzaju. w przypadku wariantu finansowego koszty amortyzacji ponosi leasingobiorca. Po zakończeniu umowy leasingowany przedmiot w tym przypadku auto staje się jego własnością. W czasie spłaty rat leasingowych wszystkie koszty związane z użytkowaniem pojazdu ponosi jego użytkownik. Podatek VAT musi być natomiast opłacony wraz z pierwszą ratą.
Zupełnie inaczej przebiega leasing operacyjny. W tym przypadku leasingodawca ponosi wszelkie koszty związane z amortyzacją. Leasingobiorca może stać się właścicielem pojazdu tylko wtedy, gdy za określoną kwotę wykupi go po zakończeniu umowy. Za utrzymanie auta płaci użytkownik, a podatek VAT doliczony jest do każdej comiesięcznej raty.
Leasing pod wieloma względami jest korzystnym rozwiązaniem, pozwalającym na szybkie nabycie auta bez angażowania w to własnych środków. Po jego zakończeniu można wykupić auto bądź wymienić je na inne.
Wynajem długoterminowy
Alternatywą dla leasingu jest wynajem długoterminowy, cieszący się sporym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców tworzących swoje floty samochodowe (choć nie jest to rozwiązanie tak często wykorzystywane jak leasing). Nie dla wszystkich jednak będzie to dobre rozwiązanie, ponieważ często wynajem długoterminowy związany jest z ograniczonym limitem kilometrów, po którego przekroczeniu konieczne będzie wniesienie dodatkowych opłat.
Atutem skorzystania z wynajmu długoterminowego jest nie tylko częsta możliwość zmiany pojazdu. To także korzyści finansowe — firmy, które budują swoją flotę samochodową, korzystając z takiego rozwiązania, mają możliwość odliczenia całości podatku VAT odnoszącego się do kosztów wynajmu czy dodatkowych usług.
Czas trwania wynajmu długoterminowego nie może być krótszy niż 12 miesięcy.
Jak korzystnie sfinansować zakup pojazdów do floty?
Leasing a może wynajem długoterminowy? Oba sposoby finansowania floty pojazdów mają swoje zalety, oba nie są również pozbawione wad. Co zatem wybrać? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależne jest od indywidualnych potrzeb i możliwości jednostki budującej flotę pojazdów.